alg2a ile algım yerinde trafik güvende
SIKÇA SORULAN SORULAR

 

Soru : Psikoteknik değerlendirme raporunu kimler almak zorundadır ?

Cevap : Psikoteknik raporunu, ticari amaçlı insan ve emtia taşıması yapan tüm sürücüler, 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu kapsamında her 5 yılda bir almak zorundadır. 2918 sayılı Karayolu Trafik Kanunu kapsamında belirlenmiş kural ihlalleri sonucu sürücünün ehliyeti alı konulmuş ise, Ehliyetini Emniyet teşkilatından geri alabilmesi için psikoteknik almak zorundadırlar.

Soru : Psikoteknik değerlendirme raporu için merkeze gitmek zorunda mıyım? Gitmeden de alınabilir mi?
Psikoteknik test ve raporunu ticari amaçlı insan ve eşya taşıyarak hayatını kazanan tüm sürücüler almak zorundalar ve Ehliyetine alkol-hız-100ceza puanından dolayı el konulan sürücüler psikoteknik test raporu almak zorundalar.
Cevap : Teste girmek için merkeze gitmek zorundasınız, Gitmeden alınamaz, muhakkak testten geçmek gerekir, teste girmeden verilen raporlar sahte rapordur, bu raporu düzenleyen kişi de alan kişide TCK ya göre suçlu sayılmaktadır.

Soru : Neden Psikoteknik değerlendirme raporu almalıyım ?
Cevap : Psikoteknik test ve raporu 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu kapsamında Karayolu Taşıma Yönetmeliği 34/e bendi gereğince almak zorundasınız.

Soru : Psikoteknik değerlendirme testinin süresi nedir?
Cevap : Psikoteknik testi mevzuatlarda belirtildiği gibi en az 1 saat sürmektedir.

Soru : Psikoteknik değerlendirme test ve raporu sürücülerimize şirketimizde , durağımızda teste girmeden uygulayabilirmisiniz?
Cevap : Psikoteknik test ve raporu sadece valilik ve ilsağlık müdürlüklerinin ruhsat verdiği merkezlerde yapılabilir, şirket merkezinde - şirket depolarında - taksi duraklarında - ehliyet ve kimlik fotokopisiyle 3 resim verince size gönderilmez, bu şekilde verilen raporlar sahtedir ve sahtekarlar tarafından bu şekilde verilmektedir, testte girmeden uygulama yapılarak verilen raporlar sahtedir. Bu şekilde sadece paralarınız çalınmış ve kandırılmış olursunuz.

Soru : Psikoteknik değerlendirme test ve raporu kimler tarafından, nasıl yapılıyor ?
Cevap : Sürücülere Psikoteknik test ve raporu, gerekli eğitim sertifikasına sahip psikologlar tarafından uygulanmak zorundadır. Psikolog olmayan kişi sürücüyü teste tabi tutamaz. Psikolog olmayan bir kişi tarafından teste tabi tutulan kişinin testi mevzuatlara aykırı düzenlenmiş olup, geçersiz sayılır. Testten başarıyla geçen sürücü ve raporu psikiyatrist tarafından da değerlendirilerek nihai test raporu düzenlenir ve psikiyatrist tarafından onaylanır. İl Sağlık Müdürlüğü’nde onay ve kayıt altına alındıktan sonra rapor geçerlilik kazanır.

Soru : Psikoteknik değerlendirme testinin kaç yılda bir yenilenmesi gerekmektedir ?
Cevap : Psikoteknik raporunu, ticari amaçlı insan ve emtia taşıması yapan tüm sürücüler, 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu kapsamında her 5 yılda bir almak zorundadır.

Psikoteknik Değerlendirme Merkezi Açarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Test Odası 1 cihaz için 3x3 9m2 - 2 cihaz için 2,9x5,9 17 m2 olmalı
 
Psikolog odası 20 m2 olmalıdır.